MÜŞTERİ GİRİŞ

HIZMETLERIMIZ

ANASAYFA HIZMETLERIMIZ

Kasko Sigortası

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre 24 milyon üzerinde trafiğe kayıtlı araç bulunmaktadır. Durum böyle olunca sürpriz kazalara karşı kişilerin araçlarını ve kendilerini maddi güvence altına almaları kaçınılmaz olmaktadır. Araçları, yaşanabilecek kazalara karşı maddi güvence altına alan sigortalar kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Zorunlu trafik sigortası her araç için yaptırmanın zorunlu tutulduğu bir sigorta türü olsa da kasko sigortasının yaptırılması araç sahipleri için zorunlu tutulmamıştır. Yıllık olarak yaptırılan ve her sene yenilenmesi gereken kasko sigortasının ne anlama geldiği aşağıda yer almaktadır.

 

Kasko Sigortası Nedir?

Araçları, oluşabilecek kazalara ve risklere karşı koruma altına alan ve maddi güvence sunan sigorta türüne kasko sigortası denilmektedir. Her sigorta şirketinde geçerli olan kasko sigortası genel şartlarına bakacak olursak; teminatlar çarpma-çarpışma, yangın, çalınma veya çalınmaya teşebbüs olarak sıralanabilir.

Kasko sigortası yukarıda da belirttiğimiz gibi zorunlu tutulmayan sürücünün kendi rızasına bırakılmış bir sigortadır. Kaskonun amacı; kaza sonrasında sigortalının kendi aracında oluşacak maddi zararların teminat altına alınması ve hasarın poliçe teminatları dahilinde karşılanmasıdır. Bu bilgiler dahilinde kasko sigortasının, sigortalıya avantajlarından bahsetmek gerekirse;
1. Trafik sigortası 3. Şahıslara verilen zararları karşılarken, kasko sigortası sigortalının kendi aracındaki zararları karşılamaktadır.
2. Araçta oluşan hasarları teminat limitleri dahilinde kısmi ya da tamamen karşılamaktadır.
3. Sel, deprem gibi doğal afetlerden kaynaklı zararları teminat altına almaktadır.
Kasko sigortası genel şartları haricinde diğer teminatlar sigorta şirketlerine ve poliçenin kapsamına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

 

Aracınızın Kasko Listesindeki Değerini Biliyor musunuz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir aracın olmazsa olmazlarından birisi kasko sigortasıdır. Gerek teminatları gerekse sunduğu ücretsiz hizmetler sayesinde sigortalıyı maddi güvence altına almaktadır. Sigorta şirketleri tarafından aracınıza kasko sigortası oluşturulurken kasko listesi yani kasko değer listesi, aracınızın güncel fiyatı ve 2. El’de hangi fiyatta satılacağı gibi bilgiler neticesinde rayiç bedel çıkartılmaktadır.
Kasko değer listesinde aracın kasko bedeli belirlenirken; model, yıl, marka ve motor hacmi gibi kriterlere bakılmaktadır. Liste genelde 15 yaşına kadar olan araçlar için oluşturulduğu için eğer bu yaştan daha büyük bir araca kasko yapılmak istenirse, değeri sigorta yaptıracak kişi ve sigorta şirketi tarafından tespit edilmektedir.
Araç kasko bedeli için Kasko listesi Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanmaktadır.
Güncel Kasko Değer Listesini görüntülemek ve aracınızın değerine kontrol etmek için lütfen tıklayınız.

 

Kasko Sorgulamanızı Nasıl Yapabilirsiniz?

Kasko sorgulama işlemleri iki farklı amaç için yapılabilmektedir. Bunlardan birisi mevcutta olan kasko sigortasının sorgulama işlemleri diğeri ise araç için yapılacak yeni kasko sigortası için yapılabilir. Eğer aracın kasko sigortasının başlangıç-bitiş tarihi ve hangi sigorta şirketinden yapıldığı bilgisi öğrenilmek istiyorsa TCKN ve plaka ile sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bu bilgi neticesinde kasko sigortasının biteceği tarih öğrenilir ve yenisinin yapılması atlanmamış olur. Ayrıca rahatlıkla sigortanın işlemde olup olmadığı da takip edilebilmektedir.

Şimdi kasko sorgulama işlemlerinin nasıl gerçekleştirilebileceğini inceleyim;
1. E-Devlet üzerinden kasko poliçesi sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Adınıza kayıtlı olan aracın kasko sigortasını ‘’kasko poliçe sorgulama’’ ekranından yapılabilmektedir.
2. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden de kasko sigortası poliçesi sorgulanabilmektedir.

Yeni aracınız için kasko sigortası araştırmaları yapıyorsanız dijipol.com tam size göre. 29 farklı sigorta şirketinden aracınız için kasko sigortası tekliflerini anında alabilir, karşılaştırabilir ve satın alabilirsiniz. Bu sayede nerede olursanız olun kasko poliçeniz hemen oluşturulur.